EKSPERTİZ AŞAMALARI

Otomobil almadan önce her kesin de bildiği gibi yapılması gereken ilk işlem oto expertiz işlemidir. Oto expertiz işlemi ise birkaç aşamadan oluşur. Örneğin bu aşamalardan olan motor performans testi, DYNO cihazıyla yapılır. Araç, çekiş durumuna göre test cihazı üzerine yerleştirildikten sonra normal yol koşullarıyla uyumlu şekilde hızlandırılır ve DYNO test cihazına motor verileri aktarılır. Bu test ile beygir gücü, güç kaybı, tork gücü Cer Kuvveti cihazının da yardımıyla hesaplanır.

Fren sistemi testinde ise aracın dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine alınarak fren yapılır, her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçülür. Test sonunda balata disk ömürleri ve muhtemel (ABS) arızaları grafiklerle rapor edilir.

Süspansiyon test cihazı ise aracın dört ayrı amortisörüne eşit oranda titreşim hareketi verilerek amortisör hatalarını saptar. Yanal kayma testi ile boşta bırakılan direksiyonun 1 km içerisinde ne kadar sapma yaptığı ölçülür. Bu test ile aracınızın rot balans ayarları ölçülür.

Elektronik testinde; diyognoz (arıza tespit cihazı) kullanılarak olası elektronik arızaların tespit edilebilir. Bu test sayesinde; motor beyni, airbag beyni, klima beyni, otomatik şanzıman beyni, abs, asr, edl, ebl, hilholder vb. gibi elektronik sistemlerin sağlamlığı test edilir.

Dilediğiniz Oto Expertiz Testi Mezitlide!

Kaporta ve boya ekspertiz işleminde; 101-1001 nokta testi yapılır. Bu kontroller sayesinde boya – parça boya – lokal boya - değişen parçanın varlığı test edilir. Sonradan onarılan kısım varsa hasarlı bölüm tespit edilir. Mezitli oto expertiz firmasını arayarak dilediğiniz expertiz paketinden yaralanabilirsiniz. Aracınızla ilgili olarak; ön mekanik, araç alt sistem, lastik derinlik testi, CS motor, yol sürüşü, sonuç – raporlamaları gibi konularda dilediğiniz araç analizini yaptırabilirsiniz. Bu sayede aracınızın perde arasında yatan gerçek durumunu öğrenebilirsiniz.