Kilometre Sorgulama

2. el oto alırken araçlarda kilometre sorgusu yapmak, aracın yıpranma payı ve performansı hakkında sizlere bilgi verecektir. Bu yüzden araç satın almadan önce mutlaka km sorgusu yapmanız gerekiyor. Mersin Mezitli Oto Ekspertiz firması sizlere kilometre sorgulama konusunda detaylı bir vermektedir.

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kilometre sorgulaması SMS ile yapılabilmektedir. İkinci el araba alım satımı yaparken aldatma yaşamamanız için hasar kaydı sorgulama, araç kilometre sorgulama gibi işlemleri yapmanız gerekiyor. Şimdilerde akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla bu işlemi kolayca yapabilir ve takometre sorgulamasını görüntüleyebilirsiniz. Kısaca ‘Tramer’ olarak anılan Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi ikinci el araç alacak olanların mağduriyet yaşamamaları adına veri tabanına düzenli olarak yeni araçlarla ilgili güncel veriler girmektedir.

Siz de bilgi merkezinin sitesine girerek popüler olan araç km ya da hasar tespit sorgulamalarını yaptırabilirsiniz. Kötü niyetli bazı kişiler, ikinci el araç satışlarında daha fazla para alabilmek adına aracın km bilgilerini azaltarak satışa çıkarmaktadır. Bu zaman zaman karşılaşılan durumlardandır. Öte yandan 2. el araç alımıyla ilgili sorgulamalar günümüzde PTT HGS ile de yapılabiliyor. Dilerseniz siz de PTT veri tabanına girerek alacağınız aracın km bilgilerini sorgulatabilirsiniz.

Veri Tabanına Girerek Km Sorgulama

Bu işlemi;

  • 1 - PTT HGS uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyerek
  • 2 – internetten PTT HGS sayfasına girerek, km bilgisi sorgulama ekranına şase numarasını ekleyerek ve kredi kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Dilerseniz Mezitli oto expertiz firmasına gelerek de bu işlemi yaptırabilirsiniz. Düzenli bakımları yapılan araçların kilometre bilgileri oto servislerinde tutulduğundan serviste kayıtlı araçları seçmek daha akılcı bir yöntemdir. Mezitli Oto Ekspertize gelerek km bilgilerini kontrol ettiğiniz araçları satın alabilir ve böylelikle daha emin ve sağlam araçlara sahip olabilirsiniz.