CS Motor Testi

CS Motor Testi Antifiriz karışımı; (içten yanmalı, dizel benzin ve LPG’li motorlarda) yanma odasını çevreleyen kanallarda devir daim yaparak, yanma sonucundaki yüksek ısıyı yanma odası ve motordan uzaklaştırır ve motoru soğutur. Kısacası soğutma suyu; blok, üst silindir kapağı ve kapak contada izole durumdadır. Zamanla yukarıda saydığımız bu akşamlarda aşınma, yıpranma veya metal yorgunluğundan ötürü kılcal çatlaklar oluşur ve izolasyon bozulur. Böylelikle yanma odasına su ve beraberinde oluşan atık gazlar girebilir.

CS Motor Testi Neden Yaptırılmalı?

Sözünü ettiğimiz yanma odası kaçağı zamanla büyür ve ‘gizli hararet’ olarak adlandırılan ısı yükselmeleriyle bilimum çatlakları (Gömlek, blok veya üst silindir kapağı çatlakları) yaratır. Zamanla bu durum motor hararetine dönüşür ve araç yolda kalır. Araçlarda yaşanan olası yanma odası kaçakları ve gizli hararet sorunları contanın yanmasına, üst silindir kapağının eğilmesine ya da çatlamasına hatta motorun yenilenmesine kadar varabilir.

Mersin ilinde CS motor testi hizmetini sadece firmamız olan Mezitli oto expertiz firması vermektedir. CS motor testleri sayesinde firmamız başlayan yanma odası kaçaklarını erkenden tespit ederek motor iç aksamlarına sıçramasını önlemekte ve araç sahiplerine büyük tamir maliyetlerinden korumaktadır.

CS Motor Testi Nasıl Yapılır?

Mezitli oto expertiz olarak bu testleri tamamen kapalı ve güvenli şartlarda yapmaktayız. Özel geçirgen ambalaj içerisindeki egzoz gazlarına duyarlı kimyasalları kullanarak yanma odasından soğutma sistemine sızan atık yanma gazlarını tespit ediyoruz. Oluşan kaçak gaz yoğunluklarını farklı renk tonları sayesinde; hafif, orta, yüksek ve çok yüksek kaçak derecelendirmeleri olarak sınıflandırıyor ve rapor ediyoruz. Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde sadece Mezitli Oto Ekspertiz de yapılmakta olan CS motor testini yüz km üzerinde olan ve hararet yapan 2. el araçlara mutlaka yaptırmanızı öneririz.