TRAFİK CEZA SORGULAMA

Aracınıza ait trafik cezası olup olmadığını öğrenmek artık çok kolay. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik sorgusu sayfası üzerinden plakadan trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Nasıl mı? adınız, soyadınız, TC Kimlik Numarası ve doğum yılı bilgilerinizi doldurarak aracınıza ait trafik cezası borcu olup olmadığını araç ceza sorgulama sistemi ile öğrenebilirsiniz. Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak önerimiz mutlak surette bu konuda sorgulama yapmanızdır.

 

Plakadan Araç Borç Sorgulama Adımları

Günümüzde artık araç sahipleri trafik cezalarını evlerine gelen postalarla değil, sadece cep telefonlarını kullanarak saniyeler içerisinde, istedikleri yerde plaka sorgulama yöntemiyle öğrenebiliyorlar. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağladığı sistemle sadece birkaç bilgi sayesinde isteyen herkes trafik cezasının olup olmadığını plaka bilgilerini kullanarak araç borç sorgulamayöntemiyle öğrenebiliyor. İnternet üzerinden sağlanan bu hizmet ayrıca turkiye.gov.tr adresi üzerinden de sağlanıyor. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden plakadan araç sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz içinse aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir;

 

 • Turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “E- Hizmetler” bölümüne geçiş yapın.
 • Daha sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin altında bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”  sekmesine tıklayın.
 • Plakadan trafik cezası sorgulama sayfasına ayrıca “Site içi ara” bölümüne almak istediğiniz hizmetin birkaç kelimesini yazarak da ulaşabilirsiniz.
 • Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra son 1 yıl içerisinde adınıza tescil edilmiş bir plakaya yazılmış trafik cezası olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Eğer son 1 yıl içerisinde araç plakanıza yazılmış herhangi bir ceza bulunmuyorsa, ekranda “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” İbaresi çıkacaktır.

Trafik cezası sorgulama sayfasına başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz;

 • T.C Kimlik No.
 • Araç plakası
 • Cezanın yazıldığı il
 • Cezanın yazıldığı ilçe
 • Cezanın yazıldığı tam tarih
 • Cezanın yazıldığı saat
 • Toplam yazılan ceza tutarı

Ceza bilgilerinizi görüntülediğiniz sayfada ayrıca “detay” sekmesine tıklayarak, plakanıza yazılan ceza ile ilgili daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Detay sayfasında üst kısımdaki maddelenmiş bilgilere ek olarak ceza tutanağı seri no ve ceza maddeleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Araç borç sorgulama işlemlerinizi resmi olarak belirtilen platformlar dışında farklı internet siteleri üzerinden gerçekleştiremeyeceğinizi unutmayın.

Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde seçkin bir yere sahip olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak gerekli sorgulamaları yapmaktayız.

 Plakaya Trafik Cezası Kesme Dönemi Bitti mi?

Geçen yılın ortalarında Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu bir karar, birçok basın yayın kuruluşunda “ plakaya kesilen trafik cezası dönemi bitiyor mu?” şeklinde duyurulmuştu hatırlanacağı gibi. Olayın gelişimi ise şöyle yaşandı. Hatay’da yaşayan bir vatandaş araç plakasına kesilen 407 TL’lik cezaya, cezanın yazıldığı tarihte aracı kullanmadığını, aracı kullananın bir başkası olduğunu gerekçe göstererek, kesilen cezaya itirazda bulundu. Anayasa Mahkemesi de vatandaşı itirazsında haklı bulunca, araç sahibi ceza ödemekten kurtuldu. Ancak bu durum plakaya ceza döneminin bittiği anlamına kesinlikle gelmiyor. Araç sahiplerinin benzer bir durumla karşılaşması halinde ceza ödememeleri için mutlaka itirazda bulunmaları gerekiyor.

Geçtiğimiz haftalarda ise basın kuruluşlarına yansıyan bir haberde, hayatı boyunca İstanbul’a gitmemiş bir vatandaşın traktörüne köprüden geçiş ücreti vermeden geçtiği gerekçesiyle trafik cezası geldiği haberleri gündeme gelmişti. Olayın basına yansımasının ardından ortaya çıkan gerçekte ise, asıl trafik ihlali yapan aracın plakası üzerinde bulunan bir vida nedeniyle, araç plakasının yanlış okunduğu ve bu nedenle trafik cezasının da yanlış kişiğe tebliğ edildiği ortaya çıkmıştı. Bu durum olası benzer olaylarla karşılaşmamak adına trafik cezası sorgulama işleminin ne derecede önem taşıdığını gözler önüne seriyor. 

 

2018 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2018 yılında trafik cezalarına yapılan %3.83 oranındaki zammın ardından yeni trafik cezası rakamları ise aşağıdaki gibi oldu. Listeden de görüleceği gibi yasal hız limitini aşma, kırmızı ışıkta geçme veya duraklamanın yasaklandığı bölgeye park etmek gibi cezalar, plakaya ceza yazılması tartışmasını doğrudan ilgilendiriyor. Bu nedenle beklemediğiniz süprizlerle karşılaşmamak Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz internet sitesinden güncel olarak 2018 dönemine ait sorgulama ile üzerinize tescilli bir aracın borcu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 • Alkolmetre cihazına üflemeyi kabul etmemek  – 2 bin 507 TL
 • Sürüş esnasında cep telefonu ile konuşma – 95 TL
 • Ticari araçların toplam kapasitesinin üzerinde yolcu alması – 75 TL
 • Ehliyetsiz bir biçimde araç kullanımı – 1.763 TL
 • Yetkisi olmadığı halde plaka basma – 10 bin 383 TL
 • Sahte plaka kullanımı – 5 bin 191 TL
 • Ruhsatsız olarak araç kullanmak – 95 TL
 • Yönetmelik ve yasalarda belirtilen kurallara aykırı bir şekilde plaka takma – 427 TL
 • Okunması mümkün olmayan plaka kullanma – 92 TL
 • Tescilli aracı plakasız bir şekilde kullanmak  – 1.763 TL
 • Araçta taksimetre bulundurmamak – 427 TL
 • Taksimetreyi bozuk bir halde kullanmak – 6 bin 660 TL
 • Aracın muayene süresini geciktirmek – 95 TL
 • Kırmızı ışıkta geçmek – 206 TL
 • Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde sürmek – 95 TL
 • Trafik işaretlerine uymamak – 206 TL
 • Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak – 4 bin 514 TL
 • Hız sınırını %30’dan fazla aşmak – 427 TL
 • Radarın bulunduğu yeri gösteren cihaz kullanmak – 1.763 TL
 • Yasak olarak belirtilen yerden dönme – 95 TL
 • Hatalı sollama – 206 TL
 • Belirlenen takip mesafesini ihlal etmek – 95 TL
 • Engelli parka alanına park etmek – 109 TL
 • İzinsiz olarak yarış düzenlemek – 427 TL

Siz de yukarıdaki trafik kusurlarından birisini yapıp yapmadığınızı merak ediyor veya plakanıza kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, online olarak plakadan trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Trafik Cezalarına İtiraz Nasıl Edilir?

Trafik cezası sorgulama işlemlerinizin ardından size yönelik uygulanmış bir trafik cezasına itiraz hakkınız ise cezanın uygulanış şekline göre farklılık göstermektedir. Eğer ki isminize kesilmiş olan trafik cezası size 10 iş günü içerisinde tebliği edilmemişse, bu durumda Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Cezanın yüze karşı veya plakaya yönelik uygulanması halinde ise farklı bir yol izlenmektedir. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda, kesilen cezaya itiraz etme hakkı 15 iş günüdür. Cezanın plakaya uygulandığı durumlarda ise itiraz etme hakkı, cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren başlamaktadır. Plakaya kesilen trafik cezalarında, ceza bilgilendirme tutanağının teslim edilmesi sırasında eğer araç sahibi evde değilse, kurye kapıya bir not bırakarak, belgeyi muhtarlığa teslim eder ve tebliğ de bu tarihten itibaren başlamış olur. Araç sahibinin farklı bir adreste oturması halinde ise, ikametgah adresini güncellememesi nedeniyle suçlu araç sahibi olur. Trafik cezası sorgulama işlemini düzenli olarak yaparak, bilginiz dahilinde bir cezanızın olup olmadığını mutlaka düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Ülkemizde trafik cezalarına itiraz kaynaklı davalarda normal şartlarda trafik mahkemeleri ilgilenmektedir. Ancak her yerde trafik mahkemelerinin olmaması nedeniyle, Sulh Ceza Mahkemeleri de bu davalara bakabilmektedir. Araç cezası sorgulamaile öğrenilen veya yüze karşı uygulanan trafik cezalarına itiraz için, cezanın tebliğ belgesi ve ceza tutanağının fotokopisi, dava için yazılmış olan dilekçe, ceza uygulanan araca ait ruhsat ve araç sahibinin kimlik, ehliyet fotokopileri gibi belgeler gerekmektedir.

Trafik cezası borcunu uygun bir fiyata ödemek isteyenler içinse Ekim ayı sonuna kadar yapılandırma fırsatı devam edecek. Eğer sizin de geçmiş yıllardan kalan bir araç trafik cezası borcunuz bulunuyor ve faizleri nedeniyle bu borç sizin için ciddi bir problem kaynağı olma haline geldiyse Ekim ayının sonuna kadar vergi dairesine giderek yapılandırma fırsatlarından yararlanın. Çünkü bu yolla hem trafik cezası tutarınızı taksitle ödeme avantajından yararlanabilir, hem de gecikme faizinin çok önemli bir bölümünün silinmesini sağlayabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi araç sahipleri için bu fırsat Ekim ayının son gününe kadar devam edecek. Ne kadar trafik cezanız olduğunu öğrenmek için trafik ceza sorgulama sayfasından sorgulama işlemini geç kalmadan gerçekleştirin. 

Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde seçkin bir yere sahip olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak diyoruz ki; trafik cezası konusunda eğer kendinizi haklı olarak görüyor iseniz itiraz etmekte tereddüt yaşamayın ancak uygun olan trafik cezalarında itiraz etmeniz halinde hem çok vakit kaybetmenize hem de cezadan daha fazla masraf yapmanıza sebebiyet doğurabilir bu yüzden itiraz etmeden biraz düşünmenizi de tavsiye ederiz.