Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

            Temelde ekspertiz raporu oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü emlak, kredi hatta sigortacılık konularına kadar pek çok alanda kullanılır. Otomotiv dünyasında ise ikinci el arabalar için söz konusu olan bir rapordur. İkinci el bir otomobilin gözle görünen ya da görünmeyen arızalarını ortaya çıkaran rapora oto ekspertiz raporu denir. Bir nevi otomobilin sağlık muayenesi sonucudur. Ekspertiz raporu ile alacağınız otomobilin değerini, daha önce kaza yapıp yapmadığını, değişen ya da arızalı bir parçasının olup olmadığına bakarak değerlendirebilirsiniz. Böylece ekspertiz raporu alıcıya güven verir. Bu işlemi ise Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında en iyisi durumunda olan Mezitli Oto Ekspertiz e gelerek içiniz rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz.

İkinci El Otomobilde Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

            Oto ekspertiz raporu, alacağınız otomobili güvenle uzun yıllar kullanabileceğinizden emin olmanız için çok önemlidir. Otomobil alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, aracın motoru ve motorla ilgili aksamıdır. Ekspertiz raporu ile aracın motoru hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Motorda değişen bir parça var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Detaylı bir oto ekspertiz raporunda motorun yanı sıra otomobilin iç aksesuarları da kontrol edilir. Aracın kaportasında, tamponunda ve bagajında bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Aracın elektronik sistemleri incelenir. Hayati donanımlardan olan frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır. Yine aracın dışındaki boyanın orijinal mi olduğu yoksa sonradan mı yapıldığı kontrol edilir. Aracın dosyası kontrol edilerek daha önceden bir kaza yapıp yapmadığı, yetkili bir serviste parça değiştirip değiştirmediğine bakılır. Tüm bu işlemleri Mersin Oto Ekspertiz firmalarından olan Mezitli Oto Ekspertiz de yaptırabilirsiniz.

Arabanın kilometresiyle oynandığı nasıl anlaşılır;

            Özetle detaylı bir ekspertiz raporunda hem arabanın resmi kayıtlarında olan ve söylenmeyen bir durumun hem de sistemler tarafından kayıtlara geçmemiş bir değişim olup olmadığı en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir. Ekspertiz raporu sayesinde otomobilinizi aldıktan sonra bilmediğiniz bir durumla karşılaşma endişeniz en aza iner.

Oto Ekspertiz Rapor Çeşitleri;

            Ekspertiz raporları genel olarak, yaptırmak istediğiniz muayenenin ayrıntısına göre birkaç çeşide ayrılabiliyor. Bütçenize göre size uygun olabilecek raporu yaptırmanız mümkün. Genelde ekspertiz raporları 2 ya da 3 paket halinde bölünüp sunulur. Ancak size tavsiyemiz tam paketi seçip tümüyle aracın gözden geçiren bir rapor elde etmenizdir. Bu konuda Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisindeki en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak biz detaylı ekspertiz yaptırmanızı öneririz.

Otomobil İçin Ekspertiz Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

            Satın alacağınız arabayı, yönetmeliklerle belirlenmiş Bakanlık ve TSE tarafından  yetkilendirilmiş olan Mersin Oto Ekspertiz firmalarından olan Mezitli Oto Ekspertiz firmasında güvenle ekspertiz yaptırabilir ve ekspertiz raporunu garantili bir şekilde alabilirsiniz.