Ön Düzen Boşluk Testi

Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında en iyi yere sahip Mezitli Oto Ekspertiz firması olarak araçların ön düzen boşluk testi konusunda detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Akslarında boşluk olan bir araç ile düz yolda sert fren yaptığınızda aracınızın özellikle ön kısmı sağa ya da sola düzensiz savrulmalara neden olabilir. Amortisörlerin patlamış olması ve rotillerdeki boşluklarda benzeri etkilere neden olur. Böyle bir sorun varsa sırası ile amortisörlerinizi rot mekanizmasını ve akslardaki boşlukları kontrol ettiriniz.

Virajlarda özellikle yüksek hızlarda direksiyonu çok çevirdiğinizde araç devrinde bir dalgalanma oluyor motor stop etmeye meyilleniyorsa tekerleriniz çamurluğa sürtüyor olabilir. Direksiyonu tam tur çevirip çamurlukta bir sürtünme izi varmı yokmu iyice bakın. Büyük lastik kullanımı ve rot başı ayarı bozuklukları buna neden olabilir.

Vites değişimleri başta olmak üzere gaza ani yüklenme ve bırakmalarda aracın ön havzasından tok tok şeklinde bir ya da iki defaya mahsus vurma sesleri geliyorsa her iki aksın boşluk vermiş olabileceğinden ve motor kulaklarının gevşemiş ya da kopmuş olabileceğinden şüphelenin. Elinizi vites topuzunda tutun (mekanik şanzımanlar için geçerlidir) ve ani gaz verip çekin ya da vites değiştirin. Vites topuzunda darbeyi hissedebiliyorsanız büyük ihtimalle motor kulakçıkları gevşemiş ya da kopmuştur.

Rotlar direksiyonu çevirdiğinizde oluşan hareketi tekerlere ileten parçalardır. Bu sistem rot başı / rotil ve rotu direksiyon merkezine bağlayan rot kollarından oluşan bir sistemdir. Rotlarda boşluk oluştuğunda direksiyon hakimiyetiniz zayıflar. Direksiyonda da hafif bir boşluk oluşur. Araç yüksek hızlarda ilerlerken rot başının kesilmesi kazalara neden olabilir. Bu nedenle rotlardaki boşluğu ciddiye almalısınız. Bir levye ile rot kollarını zorlayarak rotlardaki boşluklardan emin olabilirsiniz. Böyle bir imkan bulamazsanız ön tekerleri kriko ile teker teker kaldırın ve sağa sola sallayın. Direksiyon hareket etmediği halde tekerlerde bir boşluk varsa rotillerde boşluk olabileceğinden şüphelenebilirsiniz. Direksiyon merkezi arızaları da benzer sonuçlar verebilir.

Tekerler çeşitli açılarla akslara bağlanır. Burada amaç virajlarda dönüşlerde aracın yol tutuşunu artırmaktır. Bu açılardan tekerin dikey eksenle yaptığı açıyı (toe-in açısı) rotillerden yaparız. 

Yeni nesil çoğu araçta teker başına 2 rotil bulunur (alt ve üst rotiller).

Rotillerde arıza olması rot ayarının olmaması akslarınıza da zarar verecektir. Rot ayarı olmayan araçlar yüksek hızlarda yolda kalmakta zorlanır ve gezelerler. Düz yolda direksiyon bırakıldığında araç sağa yada sola çeker. Bazen direksiyonda titremeler olur. Bu titremeler balans ayarı kaçıklığında olduğu gibi 100-110 km/saat hız bandı aşıldığında geçmeyen titremelerdir.

Detaylı olarak sunduğumuz bu bilgiler ışığında Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında seçkin bir yere sahip olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak biz uzman personelimiz ile ön düzen boşluk testi konusundaki şüphelerini ortadan kaldırıyoruz ve vereceğimiz rapor ile de bunu size garantili bir şekilde sunuyoruz.