Şase Testi

Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde seçkin bir yere sahip olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak şase testini anlatmak için ilk önce şasenin ne olduğuna bir bakmak gerekir.

Şase dediğimizde otomobil ile ilgisi olan herkesin az çok bir fikir beyan edebileceğinden eminiz. Peki bildiklerimiz ya da bildiğimizi sandıklarımız ne kadar doğru?  Şase ye temel olarak otomobilin parçalarını bir arada tutmaya yarayan gövde ya da iskelet diyebiliriz. Tabiki yaptıkları bu kadarla sınırlı değil. Aynı zamanda  yol tutuşa etki eden faktörlerden de birisi. Araçlar viraja girdiklerinde araç üzerinde kuvvet oluşur. Misal belirli bir süratle giderken sola döndüğünüzde araç içerisinde sağa doğru kaydığınızı hissedersiniz, bu kuvveti sadece siz değil otomobilinizin şase si de hisseder. İşte şasenizdeki bu his kendisini burkulma olarak gösterecek.  Sizin araç içinde verdiğiniz tepki pek birşey değiştirmese de otomobilinizin şasesinin verdiği tepki yol tutuşa büyük ölçüde etki eder. Çünkü  otomobilin aksamlarının şasenize bağlı olduğunu unutmayın. Otomobilin şasesi kuvvet karşısında ne kadar az burkuluyorsa aracınız da o derece stabil kalıyor diyebiliriz. Bunun adına da şase rijiditesi denmiş. Diyelimki şasemiz kuvvete yenik düştü ve burkulmalar başladı o zaman ne oluyor? Aracın geometrisinden tutun ağırlık merkezine kadar değişmeler sapmalar başlıyor ve süspansiyon ayarlarımız isteneni veremiyor, lastiklerin yol tutuşu azalıyor ve hastaheneye doğru yolculuğumuz başlıyor diyebiliriz. Beki şasenin burkulmadaki başarısı yani rijitliği neye göre değişiyor. İşte tam bu noktada olaya mühendislik kısmı dahil oluyor. Üretimde kullanılan malzeme üretim geometrisi temel unsurlar diyebiliriz. Sadece çok sağlam maddelerden üretim ve iyi tasarım amacımıza bizi ulaştırmıyor. Malesef bunun yanında ağırlık ta oldukça önemli. Bunun içindir ki mümkün olduğunca hafif ve dayanıklı malzemeler kullanılmaya ve üretilmeye çalışıyor. Binek otomobillerde aluminyum  kullanılırken spor otomobillerde bu malzeme yerini karbonfibere bırakıyor. Tabi tahmin edebileceğiniz üzere buradaki başlıca sebep yine maliyetler. Yine de iyi tarafından bakmak lazım geçmişte tamamen çelik kullanılarak ağır bir yapı oluşuyordu belki gelecekte hepimiz karbonfibere geçebiliriz. Tasarım geometrisi olarakta yarış otomobilleri ile binek araçlar arasında farklı tasarım anlayışları vardır. Mersin Oto Ekspertiz binek otomobillerde monokok şase kullanılırken pistte kullanılan yarış otomobillerinde ağırlık ve performans çok önemli olduğundan bunu minimumda tutmayı hedefleyen tube şase denilen tasarım kullanılır. Bu yüzdendir ki otomobil firmaları her zaman daha hafif daha dayanıklı maddeleri bularak bunları otomotiv endüstrisine kazandırmayı hedefler ve desteklerler. Günümüzde kullanılan bir çok teknoloji ve malzeme geçmişte yarış pistlerinde kullanılan otomobil teknolojilerinden gelir ve günümüz otomobillerinde hayat bulur. Otomobillerin gün geçtikçe hızlanmasında motor gücü etkisi olduğu gibi hafifleyerek buna katkıda bulunan şase mühendisliği de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak uzman personelimiz tarafından şase testi ile ilgili olarak şase de meydana gelen tüm aksaklıkların tespiti ve bunun sonucu olarak rapora yansıtılması ve müşterinin bu konuda bilgilendirilmesini sağlamaktayız.