Süspansiyon Sistemi Testi

Oto ekspertiz işlemi yaptırmadan önce asla araç almamanızı öneririz. Oto expertiz işlemleri, tıpkı bir hastanın doktora göründüğünde ortaya çıkan tüm hastalıkları gibi arabaların da görünmeyen tüm kusur ve aksaklıklarını su yüzüne çıkarmaktadır. Bu işlem sayesinde almaya niyetlendiğiniz aracın geçmişinde yatan olası kaza /darbe gibi ortaya çıkacaktır. Örneğin; mekanik -motor - şanzıman - alt takımlar -elektronik aksamlarında bulunan herhangi bir aksaklık farklı testler uygulanarak dakikalar içinde ortaya çıkarılabilir.

Dışardan bakıldığında genellikle aynı model ve aynı yaşta arabaların görüntüsü hep birbirine benzemektedir. Ama ne yazık ki kullanım şartlarına ve farklı geçmişlerine bağlı olarak iç aksamları için aynı şeyi söylemek pek de mümkün olmaz. Söz gelimi bu konuda son derece temiz görünen bir aracın kaza sonrası parçaları değiştirilmiş ve kaportası boyanmış olabilir. Bu da kötü niyetli otomobil satıcılarına fazladan kazanç sağlamak adına kapı aralayan durumlardandır. Mersin Mezitli Oto expertiz firmasını seçerek araçlarla ilgili dilediğiniz testleri yaptırabilirsiniz. Expertiz işlemleri içinde yer alan en önemli testlerden biri de süspansiyon testleridir.

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

Süspansiyon testi; sağlıklı, konforlu ve keyifli bir sürüş deneyimi için şarttır. Yol üzerinde olası kasisleri ya da çukurları hissetmemeniz adına alacağınız aracın amortisörlerinin yıpranmamış ve son derece iyi durumda olması gerekir. Süspansiyon testinde özel bir test cihazı ile aracınızın dört ayrı amortisöründe ölçüm yapılır. Amörtisörlere eşit oranda titreşim ve hareket verilir böylelikle olası bir amortisör ya da süspansiyon hatası kolaylıkla saptanır. Bu testin sonucunda araç amortisörlerinin sağlamlık kontrolü ölçülür, süspansiyon denge kontrolü ile gürültü oranları saptanır ve maksimum yer değiştirme kontrolleri yapılarak yüzde rakamlarıyla amörtisörlerin durumu rapor edilir.