Fren Sistemi Testi

Oto ekspertiz işlemleriyle alacağınız 2. el aracın daha önceki performansını, olası kaza -darbe geçmişini en iyi şekilde öğrenebilirsiniz. Mekanik, motor - şanzıman - alt takımlar, elektronik aksamlarda olası arızaları öğrenmenin en iyi yolu oto ekpertizi yaptırmaktır. Kuşkusuz bu işlemlerin arasında bulunan fren testi de sizi ve ailenizi güvenli sürüş konusunda garanti altına alacaktır.

Oto Ekspertiz Yönteminde Fren Testinin Önemi

Oto alımlarında her ne kadar araçlara dışarıdan bakıldığında oldukça yeni bir otomobil imajı çizilse de darbe, kaza olayları nedeniyle araçların parçaları değiştirilmiş ya da seçtiğiniz aracın kaportasında boya işlemi yapılmış olabilir. Bu gibi durumlar haliyle can güvenliğinizi tehlike altına sokabilecek ve aracın maliyetini düşürebilecek durumlardır. Özellikle 2. el araç alım – satımı yaparken, aracınızın tüm kusurlarını bilmek en büyük hakkınızdır.

Bu sayede güvenli sürüş imkanı bulabilir ve aracı elden çıkarmak istediğinizde de kayba uğramamış olursunuz. Bu yüzden tüketici haklarının korunması konusunda ayıplı mal nevinde hasarlı bir arabaya fahiş fiyatlar ödeyeceğinize haksızlıklara maruz kalmamanız açısından alım işlemi öncesinde mutlaka oto ekspertiz incelemesi yatırmanızı öneririz. Fren testleri ise araçların güvenliği konusunda azami dikkat edilmesi gereken konulardandır. Zira bildiğiniz gibi dünyada birçok otomobil kazası fren sistemlerindeki olası ihmallerden kaynaklanmaktadır.

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte öncelikle aracın dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkarılır ve fren yapılır.

Ardından;

  • 1 - boşta sürtünme yalpa kontrolü
  • 2 - her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçülür.

    Buna göre aracın fren sistemi raporlanır. Ayrıca bu testin sonucunda aracın fren sisteminde bulunan balata disk ömrü ve olası ABS arızası ortaya çıkar. Test sonuçları sizlere bir grafiğin yanı sıra fotolarla rapor halinde sunulur.