Değişen Parça Kontrolü

Araçta değişen parça olması; kaportayı oluşturmakta olan dış giyimde rastlanan bir durumdur. Genel olarak bu ürünler kaza ardından araca yeniden monte edildiği için değiştirilmiş parçayı puntalama ile montaj bölümlerinden anlamak mümkündür. Araçta değişen parça olması durumunda mutlaka kişilerin parçanın neden değiştiğini öğrenmesi gereklidir.

 

Mezitli Oto Ekspertiz olarak araçta değişen parça nasıl öğrenilir? Bu konuda size bilgi vermek istiyoruz.

Değişen parçayı öğrenmek için birkaç yol mevcuttur.

 • Araç, değişimlerini kasko aracılığı ile yapmışsa bu bilgiler size aracı kontrole götürdüğünüz zaman sunulur.
 • Aracı kendi muayene istasyonuna götürdünüz ancak hiçbir sorun çıkmadı. İçiniz hala rahat değilse bir araç servisine arabayı götürmeniz yeterli olacaktır. Servis size montaj yerlerine bakarak, araç tavanını referans göstererek değişen parça olup olmadığını söyleyebilir.
 • Aracın renginden farklı bir renk iç tarafta dikkatinizi çekiyorsa araçta parça değişimi olma ihtimali yüksektir.
 • Kapı değişimleri ise menteşelerden anlaşılabilir. Menteşe değişimi sırasında eski kapının menteşelerinin kullanılması araçta ağır bir hasar olmadığının göstergesi olarak kabul edilir ancak ağır hasar varsa menteşe cıvatalarında boya yoktur ve bu durumda operasyon kapalı bir şekilde yapılmadığını gösterir.
 • Ya da bütün bunların işin uzmanı tarafından garantili bir şekilde yaptırmak istiyorsanız; getirin Mezitli Oto Ekspertiz’e detaylı bir şekilde aracınız hakkında sağlam bir rapor vererek aracınızın son durumunu size açıklayalım.

Araçta değişen parça sorgulama:

Bir araçta değişen parçanın ne olduğunu hızlı bir şekilde sorgulamanız mümkündür. Tramer sistemi adı verilen sorgulama sistemi sayesinde; telefonunuzun mesaj bölümüne PARCA boşluk boşluk aracın son kaza tarihi yazarak 5664 numarasına mesaj atmanız yeterlidir. Hızlı bir şekilde aracın durumu ile ilgili bilgi size verilecektir.

Araç plakası ile değişen parça sorgulama mesaj örneği; PARCA 34ABC001 01/01/2018

Bir diğer sorgulama yöntemi de şase numarası ile sorgulamadır. PARCA boşluk S boşluk şase numarası boşluk aracın kaza yaptığı son tarihi yazarak 5664’ mesaj çekip hızlıca sonucu alabilirsiniz.

Şase ile değişen parça sorgulama mesaj örneği; PARCA S ABC987DEF12345 01/01/2018

Araç alım satım işlemlerinde araçlarda değişen parça olup olmadığını Mezitli Oto Ekspertiz firmasının çok tecrübeli uzman personeline muhakkak kontrol ettirmelisiniz. Aksi durumda ciddi maddi zararlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kaporta Testi:

Araç almak titizlik ister. Özellikle ikinci el araç alırken, araçların geçmişte yaptığı kazalar ve bazı önemli ayrıntıları mutlaka incelenmelidir. Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak kişilerin bu gibi durumlarda sorun yaşamasının tamamen önüne geçiyoruz. Eğer sizde araç almayı düşünüyorsanız ekspertiz konusunda mutlaka profesyonel destek almalısınız. Biz Mezitli Oto Ekspertiz olarak ekibimizle bir aracı a’dan z’ye kontrol ediyor ve tarafsız bir test sonucu olanağı sunuyoruz.

Şirket ya da kuruluşla anlaşmalarımız mevcut değildir. Yasalara ve kurallara uygun olarak çalışmalarımızı yapıyoruz.

Tespit için bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testlerin en kısa zaman içinde yapılması için işi bilen kişilerden yardım almalısınız. İşte bu noktada Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz personeli olarak biz devreye giriyoruz.

Araç Kaportası ve Kontrolü

Kaporta, araçların tüm aksamları ve araç, sürücü, yolcu bölümlerini kapatan tüm dış kaplamaya verilen addır. Metal bir örtü şeklindedir. Araç kaporta kontrolü özellikle yeni bir araç alırken yapılır. Bunu da profesyonel olarak kontrol ettirmek gerekir, zira bazı ayrıntılara bakılması elzemdir. Özellikle, araç sahiplerinin araçlarını satmak için bazı geçmiş kaza ve raporları sakladıkları bilinir. Bu durumda ekspertiz raporu, her kazanın detaylandırılması bakımından önemlidir.

Kaporta Boya Kontrolünün Yapılması ve Sebepleri

İkinci el araç alırken, kaporta bölümü öncelikli olarak dikkat edilen ayrıntılardan biridir. İlerleyen yıllarda daha büyük maddi kayıplar ve sorunlar yaşamamak için kontrollerin en başından yapılması gerekir. Gerekli olan kontrollerin yapılmaması, sonradan sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Mezitli Oto Ekspertiz olarak tarafsız ekibimizle hizmet veriyor ve raporlamalarımızı kişilerin anlayabileceği şekilde hazırlıyoruz. Yapılan analizler düzenli olarak sunulmakta olup, kaporta analizleri de bunlardan biridir. Başta çok önemli gibi görünmeyen küçük sorunların, ileride problem yaşatabileceği ihtimalini düşünmelisiniz. Bir araç alırken, ilerleyen dönemlerde satış esnasında yaşanabilecek sorunların da düşünülmesi gerekir. Araç satarken sorun yaşamamak ve zarar etmemek için mutlaka dikkat edilmelidir.

Uzmanlarımız, daha sonra mağduriyet yaşamamanız için, aracın kaporta bölümünde yaşanan sorunlar, kaporta sorunları geçmişi, boyama değişiklikleri, orijinalliğin düzeyi gibi ayrıntıları inceler. Tespit ve kontroller sonrasında aracı alacak kişiler için önemli sonuçlar ortaya koyulur. Böylece alıcılar, araçların geçmişleri hakkında bilgi sahibi olur ve alım konusunda kararlarını verir.

Kaporta Boya Testi Aşaması

Kaporta Boya testi elbette konusunda profesyonel olan, eğitimli uzmanlarımız tarafından titizlikle yapılır. Burada bakılan ayrıntılar şu şekildedir:

 • Öncelikle değişen bir parça var mı, bunun kontrolü yapılır.
 • Boyanan parçalara bakılır.
 • Tampon ve travers kontrolleri yapılır
 • Marşpiyel ve iç direk incelemesi yapılır.
 • Araç şase kontrolü yapılır ve bunun ne durumda olduğuna bakılır.
 • Gövdenin durumu incelenir.
 • Stepne havuzu incelenir.
 • Ön ve arka paneller bakılır, bunların kontrolleri yapılır.
 • Kapılar, çamurluk, bagaj, tavan ve kapılar gibi bölümler dikkatle incelenir.

Tüm bu kontrollerle aracın fabrika çıkışında nasıl olduğu, aradaki farkın ne olduğu kontrol edilir. Eğer değişen bir parça varsa boya kaporta testi ile bu anlaşılır. Değişen parçaların neden değiştiği ve içerik hakkında önemli bilgiler detaylandırılır. Böylece alıcı, aracın kaporta anlamında ne durumda olduğu konusunda bilgi sahibi olur.

Gördüğünüz gibi tüm bu testler bilirkişi raporuna ihtiyaç duyar. Bu işin uzmanı olan kişiler, sorunsuz olarak daha hızlı ve profesyonelce sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Ekibimiz hem alıcı hem de satıcı ile eşit mesafede olarak, kurallara uygun şekilde testlerin yapılmasını sağlar. Sonuçta ortaya koyulan raporda, aracın tam olarak nasıl bir geçmişinin olduğu grafiklerle ortaya koyulur. Kaporta ve boya konusu da ayrıntılı olarak incelenir. Sonuçlar, alıcıların anlayabileceği şekilde sadeleştirilmiş bir rapor şeklinde sunulur.