Lastik Derinlik Testi

Bildiğiniz gibi güvenli sürüş keyfinin olmazsa olmazlarından biri de güvenli oto lastiği kullanımıdır. Bu konuda 2. el oto alıyorsanız mutlaka expertiz işlemleri arasında yer alan lastik derinlik testini yaptırmanız gerekir. Zira onlarca km yol kat etmiş olan bu aracın lastik durumunu bilmeden satın alma işlemli başlatmak büyük bir ihmalkarlık olacaktır. Örneğin bu konuda ‘Lastik Dış Derinliği’ kontrolü yapmak için bozuk paralar kullanılır. Eğer dış taraftaki halka 1tl ya da 50 kuruşluk madeni paralarda görünüyorsa 3 mm. civarında lastik diş derinliği kalmış demektir. Bu durumda lastiklerin değişmesi gerekir.

Lastiklerde Aşınma Sebepleri

Nasıl ki araçlar, sürücüler ve sürüş alışkanlıkları birbirinden farklıysa, bütün lastikler de birbirinin aynı değildir ve farklı oranlarda aşınabilirler. Örneğin spor arabalarda kullanılan yüksek performans lastikleri, bir binek otomobilin lastiklerinden daha hızlı aşınır. Ancak bir lastiğin beklenenden daha erken aşınmasına ya da düzensiz biçimde aşınarak gürültü çıkarmasına hatta sarsılmaya yol açmasına birden fazla sebep neden olabilmektedir. Lastiklerin erken ve düzensiz aşınmasının sık rastlanan iki sebebi vardır.
Bunlar;

  • 1 - lastiklerin hava basıncının doğru olmaması
  • 2 - standartlara uymayan lastik ayarlarıdır.

Lastikler, doğru ölçüde şişirilmediğinde hızlıca aşınabilirler. Oysaki üreticiler; sürüş rahatlığı, yol tutuşu ve yakıt tasarruf açısından ön -arka lastikler için araç performansını düzenleyecek şekilde uygun basınçları belirler. Şayet lastik basıncı çok düşükse ya da çok yüksekse lastik sırtı daha hızlı ve düzensiz aşınır.

Yine tekerlek ya da lastik ayarı aracın direksiyon ve süspansiyon parçalarıyla uyumlu ayarda değilse lastikler kolayca aşınabilir. Burada saydığımız nedenlerden dolayı lastiklerin basıncı her ay kontrol düzenli olarak edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Mezitli Oto Ekspertiz firmasına gelerek lastikleriniz ile ilgili en detaylı ekspertiz hizmetini alabilirsiniz.