KIŞ LASTİĞİ

            Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında en iyi firma olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak kış lastiği hakkında gerekli olabileceğini düşündüğümüz bilgileri sizlere sunuyoruz.

Kış lastiği uygulaması Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, zorlu hava koşullarında güvenli sürüşü sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yasalaştırılan zorunlu Kış Lastiği uygulamasında araç sahiplerinin iki lastik setine sahip olması gerekiyor. Her yıl kış ayları gelmeden önce yayınlanan genelgeyle ticari faaliyet gösteren araçlarda kış lastiği takılması zorunlu hale geliyor. Ancak bu konuda tam bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Çünkü özel araç sahiplerinin de kış lastiği kullanıp kullanmayacağı net bir şekilde ifade edilmiyor. Ayrıca 1 Nisan’da Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğe göre otomobillere de kış lastiği zorunluluğu getirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve KHK’da ise sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara ilişkin bir zorunluluk olduğu yer alıyor. Hal böyle olunca da sürücülerin kafası karışmış oluyor.

ÖZEL ARAÇLAR KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNDA MI?

Özel araçlar kış lastiği takmak zorunda mı değil mi Ulaştırma Denizcili ve Haberleşme Bakanlığı bu konuda net bir açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasında özel araçların kış lastiği takmasının zorunlu olmadığı belirtildi.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?

Bakanlık açıklamasında kış lastiği zorunluluğunun sadece ticari araçlara yönelik bir uygulama olduğu ifade edildi. Kış lastiği uygulaması, eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kapsar. Sadece lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar kapsam dışında tutulmuş.

KIŞ LASTİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kış lastiği kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını artırır, aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesini ve durmasını sağlar. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (Köprü ve viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutar ve riskleri azaltır. Yaz Lastiği aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamaz.

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri silicon esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’nin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.

KIŞ LASTİĞİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Kış lastikleri 5 yıla kadar kullanılabilir. Bu süreyi geçen kış lastikleri işlevsel açıdan zayıflayabiliyor. Ayrıca lastikler ağır şartlarda hizmet veriyorsa bu sürenin daha kısa tutulması öneriliyor.

Mersin’e şehir dışından araç almaya gelecek müşterilerimizin memleketlerine dönüşlerde kış lastiği konusunda sıkıntı yaşamamaları için Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde seçkin bir yere sahip Mezitli Oto Ekspertiz olarak müşterilerimize kış lastiği konusunda yardımcı olmaktayız.