Far Ayarı

Far ayarı nedir? Far ayarı nasıl yapılır?

            Seyir halindeyken kişilerin hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücü ve yayaların güvenlikleri için araçlarının düzenli bakımlarını yaptırmaları gerekmektedir. Özellikle de gece sürüşlerinde kişilerin far ayarlarını muhakkak kontrol ettirmiş olmaları ve o şekilde yola çıkmaları, hayati bir önem taşımaktadır. Her geçen gün meydana gelen trafik kazalarında, doğru bir şekilde yapılmamış far ayarlarının da etkisi son derece büyüktür. Bu sebeple de araç sahiplerinin uzman kişilere araçlarının far ayarlarını yaptırmaları gerekmektedir.

            Görüş açısının sağlıklı olabilmesini direkt olarak etkileyen far ayarlarının sürekli olarak kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Far ayarında bir problem olan kişilerin ise zaman kaybetmeden servise gitmeleri ve sorunu ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında seçkin bir yere sahip Mezitli Oto Ekspertiz olarak deneyimli ve bilgili personeli tarafından far ayarı büyük bir titizlik ile yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir. Doğru bir şekilde yapılmış olan far ayarlarında farlar, her 10 santimetrede bir santimetre aşağı gelecek şekilde ayarlanmıştır. Böylelikle fardan yansıyan ışık, toprağa değerek sürücülerin görüş açıları en kaliteli şekilde sağlanmış olmaktadır. Piyasada üretilen oldukça fazla sayıda far ayarı cihazı da bulunmaktadır. Bu cihazların kullanımının bilinmemesi halinde bilgili kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Her araçta 3 adet far çeşidi bulunmaktadır. Sis farları, uzun farlar ve kısa farların her birinin ayarının teker teker yapılması ve yola ayarlanmış bir far ile çıkılması gerekmektedir. Mersin Oto Ekspertiz firmalarından en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak biz aşağıdaki gibi ayar yapılmasını önermekteyiz.

  • Beyaz bir duvar karşısında çok daha sağlıklı sonuçlar alınacağından dolayı arabanın konumunun herhangi bir duvara karşı olması gerekmektedir.
  • Yakıt deposu tam dolu olan arabanın burnu duvara sıfır bir konuma getirildikten sonra genellikle en doğru nokta olan araba ambleminin olduğu yerin hizasından duvara bir işaret koyulur.
  • Sağ ve sol farların tam orta noktasını ayarlayarak yine o noktaların hizasından duvara farklı farklı işaretleri simgeleyen noktalar koyulur. Bu noktaların yerden yüksekliği de ölçülerek not alınır.
  • İşaretlenen noktalardan dik bir şekilde 10 santimetre aşağısına bir nokta daha koyulur. Bu noktalar arasında bir çizgi çizilir ve bu çizgiye kesilme çizgisi adı verilir.
  • Araba, 10 santimetre aşağısı hesaplanacağından dolayı 10 santimetre geriye doğru alınır.
  • Kısa farlar yakılır ve far ayarlama düğmelerinden seviye “0”’a getirilir.
  • Bütün bunlardan sonra arabanın kısa farları yakılır ve far ayarlarının kontrolü yapılabilir.
  • Farlar yakıldıktan sonra ortaya çıkan yansımanın kesilme çizgisinin altında kalması gerekmektedir. Talimatların doğru bir şekilde yapılmasının ardından ise far ayarları doğru bir şekilde yapılmış olmaktadır.

            Büyük bir öneme sahip olan far ayarının daha doğru ve sağlıklı olabilmesi adına profesyonel kişiler tarafından yapılmasını isteyen kişiler için ise piyasada birçok araba bakım servisi müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Far ayarının ücreti ise yine bu servisler arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Far ayarının kaliteli ve deneyimli özel firmalarda yapılması fiyatın daha da artmasına sebep olabilmektedir. Bazı firmalar ise bu işlemlerden herhangi bir ücret de talep etmeyebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı, far ayarı yaptırmadan önce nerede ve kimlere yapılacağı konusunda kişilerin birtakım ön araştırma yapmaları maddi açıdan oldukça önemli olabilmektedir. Bir aracın far ayarının düzgün olup olmadığının kontrolünü Mersin Oto Ekspertiz firmalarından en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak biz önemsiyor ve ona göre kontrolünü yapıyoruz.