KIŞ BAKIMI

Sürücülerin özellikle kış günlerinde olası tehlikeleri önlemek için araç bakımlarına her zamankinden daha fazla özen göstermesi gerek. Araçların kışlık bakımlarının yaptırılması ve bulundurulması gereken malzemeler hayati önem taşımakta.

Soğuk hava koşullarında aracın verimli şekilde kullanılabilmesi ve aracın direncinin artırılması için bazı önlemler alınması gerekmektedir.  Araçlarının kışlık bakımlarını ihmal eden kimi araç sahipleri, kış şartlarında araçlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle 4-5 bin liraya varan ağır faturalarla karşılaşabiliyorlar.

Peki, araçların kışlık bakımında için neler yapılmalı?

1- Antifriz kontrolü

2- Lastik diş derinliklerinin ve lastik havalarının kontrolü

3- Cam suyu ve silecek lastiklerinin kontrolü

4- Akü şarj durumu kontrolü

5- Fren ve debriyaj balatalarının kontrolü

6- Aydınlatma sistemi ve ampullerin kontrolü,

7- Araçta bulundurulması gereken malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller v.s.) kontrolü.

Kışlık Araç Bakımının Faydaları; Havaların soğuması ile birlikte yapılacak olan araçların kışlık bakımı, olası kazaların önlenmesi açısından;

1- Lastik diş derinlikleri ve lastik havalarının kontrolü buzlu ve kaygan olan yollarda aracın kontrolünü kolaylaştırır.

2-Cam suyu ve sileceklerin kontrolü uygun görüş sağlar.

3- Aydınlatma ve ampullerin kontrolü kolaylıkla görebilmemizi ve görünürlüğümüzün artmasını sağlar.

4- Araçta bulundurulması gerekli malzemelerin kontrolü, yolda kalındığı durumlarda doğabilecek tehlikelerin önlenmesine yardımcı olur

5- Aracın sabah geç çalışmasını önler,

6- Motorun performansını artırır,

7- Yakıt tüketimini azaltır 8-Bütün bu nedenlerden dolayı doğabilecek daha büyük zararların meydana gelmesini önler.

Araçlarda Bulundurulması Gereken Malzemeler;

1- Karlı ve buzlu yollarda yol üzerinde tutunmayı sağlayacak 1 çift patinaj zinciri,

2- Yolda kalma sırasında aracı çekebilecek çekme halatı,

3- Aracın geriye ve öne gitmesini engelleyecek tekerlek takozu,

4- Seyyar lamba veya el feneri,

5- Normal hava şartlarında 150 metreden görülebilecek kırmızı ışık veren veya yansıtan reflektif işaret

6- İlkyardım seti,

7- Dış ışık donanımı için birer adet yedek ampul,

8- Yedek lastik(stepne)

9- Yangın söndürme cihazı, kriko ve bijon anahtarı.

Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasındaki en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz in uzman personeli tarafından kış şartlarında araçların verimli kullanılabilmesi için fren ve debriyaj balatalarının kontrol edilmesi ve lastik havalarının iyi ayarlanması gerektiğine işaret eden tamirciler, motorlu taşıtların kışlık bakımlarının yüksek maliyet getirmediğine dikkati çekiyor.

Kışlık bakım masrafından kaçınmanın daha büyük sorunlara yol açacağını vurgulayan tamirciler, "Kışlık bakımın masrafından kaçınmak, güvenli sürüşü engeller, yakıt tüketimini ve kaza riskini artırır. Sabahları aracı çalıştırmak güçleşir. Zorlukla çalıştırılsa bile verimli çalışmayacak ve yakıt tüketimi artacaktır. Motor düzensiz çalıştığı için yıpranma fazla olacak ve aracın ömrü kısalacaktır”

ARAÇTAKİ BÜTÜN MEKANİZMALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında seçkin bir yere sahip Mezitli Oto Ekspertiz olarak önerimiz; "Kışın olan kazaların temelinde buzlanma, yolun durumuna göre önlem almamak ve araçlarımızı kışa hazırlanmamak başta gelmektedir. Bunun için kış lastiği takılmalı, çekici zincir bulundurulmalı, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, silecekler, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir" uyarılarını yaptılar.

Aracınıza gerekli tüm bakımları arzu ettiğiniz takdirde Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz de bilgi birikim ve deneyimlerinden faydalanarak aracınıza en uygun kış bakımı yaptırabilirsiniz.