Araç Detay Sorgulama

            Araçla ilgili olarak araç detay sorgulama aracın daha önce ne gibi arızalarının olduğunun öğrenilmesi açısından çok önemlidir. Artık 2. el araç alacak kişiler için, “acaba araçta değişen var mı?” sorusunun cevabını öğrenmek çok kolay. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen yeni SMS hizmeti ile birlikte artık satın almak istediğiniz aracın daha önce bir parçasının değişip değişmediğini sadece bir SMS ile öğrenebiliyorsunuz. Bu konuda arzu edildiğinde Mersin Oto Ekspertiz firmalarından en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak araç detay sorgulama konusunda bu işlemi yapmanızda sizlere yardımcı olmaktayız.

            Bildiğiniz gibi uzun yıllardır 2. el araç alıcıları TRAMER sorgusu olarak bildikleri 5664 Hasar Sorgusu yapmadan araç almamakta idi. Sadece bu sorgunun cevabı alıcılar için yeterli olmayıp, her hasar kaydı didik didik incelenmekte ve satıcıdan detay bilgiler alınmaya çalışılmaktaydı. İşlemler oldukça basit. Önce 5664 ‘e satın almak istediğiniz aracın plakasını yazıp gönderiyorsunuz. Sonra size gelen hasar mesajında ERP (Eksper Raporu) yazan bir hasar kaydı olup olmadığını kontrol ediyorsunuz. Eğer ERP yazan bir hasar var ise bu sefer 5664 e PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazıp gönderir iseniz, o hasara ilişkin araçta değişen tüm parçalar ve bu parçaların orjinal olup olmadığı bilgisi anında cebinize geliyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hizmete sunulan yeni SMS servisleri yalnızca bununla sınırlı değil. 5664 SMS Hizmetleri kapsamında devreye alınan ARAÇ DETAY fonksiyonu ile birlikte araca ait genel bilgileri de öğrenebiliyorsunuz. Aracın plakasının daha önce değişip değişmediği, markası, modeli, hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre gibi bilgilere ulaşmak mümkün.

Bu bilgiler içerisinden toplam kaskolu olduğu süre bilgisi çok önemli. Çünkü bildiğiniz gibi SBMden dönen hasar bilgileri çoğunlukla kasko hasar verilerine dayanmakta. Eğer aracın uzun süre kaskosu yok ise bu süre zarfında yapmış olduğu tek taraflı kazalara ilişkin bilgiler hasar mesajında yer alamayacak. Bu da alıcılar için bir bilinmezlik yaratmakta. Dolayısıyla bu sorgunun da araç alımları sırasında yapılması ve bu bilgilerin dikkatle incelenmesi çok ama çok önemli. Peki araç bilgilerini nasıl sorgulayacaksınız? Bu da oldukça basit. 5664‘e DETAY boşluk PLAKA yazıp göndermeniz yeterli. SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) nin sağladığı bu hizmetler ve diğer hizmetler hakkındaki detaylı bilgiler ve sorularınız için http://www.sbm.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Şunu hiç unutmamak gerekir ki; SMS marifetiyle gönderdiğinizde aldığınız araca ait bu bilgilerin yanında Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak vereceğimiz diğer bilgiler kadar önemlidir. Nedeni ise SMS marifetiyle elde edilen bilgiler kağıt üzerindeki verileri gösterir, Mersin Oto Ekspertiz firmaları arasında en iyisi olan Mezitli Oto Ekspertiz olarak bulduğumuz veriler ise araca ait gerçek verileri gösterir. Her ikisini de birleştirildiğimizde aracın gerçek durumu ortaya çıkmış olur.